Jaki destylator do produkcji spirytusu?
Spirytusem potocznie nazywany jest destylat o bardzo wysokim stężeniu alkoholu, w granicach 95-96 proc. Na jego bazie powstają przeróżne napoje alkoholowe, prócz tego znajduje on także inne zastosowanie. Do zrobienia spirytusu potrzebna będzie kolumna rektyfikacyjna, przy czym należy pamiętać, że produkcja alkoholu etylowego objęta jest pewnymi restrykcjami.
Czy każdy destylator nada się do robienia spirytusu?
Jeśli celem produkcji ma być czysty, bezwonny, maksymalnie mocny spirytus, nie obejdzie się bez kolumny rektyfikacyjnej. Kolumny występują w różnych wersjach, np. dobrydestylator.pl/kolumna-aabratek-fi-54 – parametry, które należy uwzględnić przy zakupie, to m.in. wysokość destylatora, średnica rury, pojemność kotła, tempo odbioru, dodatkowe wyposażenie (reflux, aromatyzator, cyfrowy termometr, etc.). Zalecane minimum dla kolumny rektyfikacyjnej to wysokość ponad 100 cm oraz średnica powyżej 50 mm.
Kolumna rektyfikacyjna powstała z myślą o destylacji wielostopniowej – odparowywanie i skraplanie cieczy jest powtarzane tak długo, aż destylat osiągnie pożądaną moc i zostaną z niego usunięte wszystkie smaki oraz zapachy. To odróżnia kolumnę od pot-stilla, czyli destylatora do smakówek – w pot-stillu destylację przeprowadza się tylko raz, dzięki czemu alkohol zachowuje smak surowca. Tak powstaje m.in. kirsch, rakija, wiśniowica, koniak, brandy. Więcej o działaniu tego typu aparatury: dobrydestylator.pl.
Czy kolumna służy wyłącznie do produkcji bimbru?
To zależy od zakupionego modelu. Standardowa, prosta kolumna ma dość ograniczone zastosowanie, ponieważ nie bardzo da się na niej zrobić coś innego niż czysty spirytus. Można jednak znaleźć bardziej zaawansowane technologicznie modele, jak dobrydestylator.pl/kolumna-klasyczna-fi-54, wyposażone w dodatkowy system odbioru. Do pozyskania czystego spirytusu służy system OLM albo OVM, ale gdy kolumna posiada jeszcze system LM, to po przełączeniu będzie można na niej zrobić także alkohol smakowy.
Czy spirytus można zrobić w domu?
Destylator można legalnie kupić zarówno do produkcji przemysłowej, jak i na użytek prywatny. Zakupu kolumny rektyfikacyjnej nie trzeba nigdzie zgłaszać, a jej posiadanie w domu jest w pełni legalne. Tak samo jak produkcja alkoholu, z wykluczeniem alkoholu etylowego – według aktualnych przepisów wymagana jest do tego licencja, ale stan prawny w tym zakresie stale się zmienia, warto więc to na bieżąco sprawdzać.