Browse By

Dlaczego warto zainwestować w plan emerytalny?

Coraz więcej osób jest świadomych tego, że emerytura wcale nie jest tak odległą przyszłością jak mogłoby się wydawać. Odpowiednie zabezpieczenie na ten czas jest jak najbardziej wskazane. Oczywiście możemy liczyć na pieniądze z ZUS i OFE, ale nie spodziewajmy się zbyt wysokich kwot. Często okazuje się że pieniądze, jakie otrzymamy są znacznie poniżej naszych oczekiwań i nie pozwalają na pokrycie nawet najpilniejszych potrzeb. Przed taką sytuacją można się ustrzec, wystarczy wcześniej zainwestować w plany emerytalne.

Na spokojnie

Każdy z nas marzy o tym, by po przejściu na emeryturę móc wieść spokojne życie. Nierzadko zdarza się, że właśnie w tym okresie planujemy realizacje niektórych naszych marzeń i celów. Niestety ze zbyt niska emeryturą możemy nie mieć na to szans. Faktem jest, że przez całe życie opłacamy składki do ZUS i OFE. Nie przywiązujemy jednak zbyt dużej wagi jak może się to przełożyć na wypłaty w przyszłości. Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę w ogóle nie zakrzątają sobie głowy tą kwestią, ponieważ składki musi odprowadzać pracodawca. W związku z tym przez wiele lat żyjemy w błogiej nieświadomości. Dopiero przed samym przejściem na emeryturę zaczynamy zastanawiać się, jak może ona wyglądać. W tym momencie jednak może być odrobinę za późno na inwestycje w plany emerytalne.

Kiedy zacząć?

Odkładanie na przyszłość najlepiej rozpocząć jak najszybciej. Niektórzy decydują się na ten krok zaraz po rozpoczęciu kariery zawodowej, inni gdy założą rodziny. Dodatkowy program emerytalny to dobre rozwiązanie, gdy zależy nam na wyższej emeryturze a co za tym Idzie lepszym zabezpieczeniu naszych bliskich. Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, który nie jest zwolniony z podatku oraz Indywidualne Konto Emerytalne, za które nie musimy odprowadzać płatności związanych z zyskami kapitałowymi. Decyzję tę można skonsultować ze specjalistami. Doradzą nam oni, co w naszej sytuacji może sprawdzić się najlepiej i w co powinniśmy zainwestować.