Nieprawidłowości w PIT – jakie są konsekwencje?
Wiele osób wypełniając PIT panicznie wręcz obawia się popełnienia błędu. Narosło bowiem wiele mitów na temat potencjalnych konsekwencji pomyłek. Jednak czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Jakie są konsekwencje błędów w zeznaniu podatkowym?
Kiedy źle wypełniony PIT oznacza poważne konsekwencje?
Tak naprawdę błędy pojawiają się w bardzo wielu zeznaniach podatkowych. Jednak zwykle dotyczą kwestii formalnych lub przypadkowych uchybień. Niezależnie od tego, czy podatnik sam wypełniał zeznanie, czy zrobiło to biuro rachunkowe, tego typu błędy nie powodują żadnych konsekwencji. O odpowiedzialności karnej skarbowej mówimy dopiero wtedy, gdy błąd jest umyślny. Tym samym konsekwencje ponosi się w przypadku celowej próby oszukania Urzędu Skarbowego. Jakie są to konsekwencje?
Za celowe wprowadzenie w błąd Urzędu Skarbowego mogą grozić różnorodne kary. Ich wysokość jest zależna od tego, czy czyn zostanie zaklasyfikowany jako przestępstwo czy wykroczenie. Jeśli chodzi o przestępstwo, dotyczy ono poważniejszych oszustw, a konsekwencje są bardziej dotkliwe niż w przypadku wykroczenia.
Warto w tym miejscu zauważyć, że bezpośrednią odpowiedzialność za błędy w zeznaniu podatkowym ponosi osoba, która je wypełniła. Zatem może to być podatnik, ale też pracownik biura rachunkowego. Należy jednak odróżnić odpowiedzialność karną skarbową od odpowiedzialności podatkowej.
Odpowiedzialność podatkowa po stronie podatnika
Odpowiedzialność karna skarbowa oznacza konsekwencje w postaci kary przyznanej za umyślny błąd. Natomiast odpowiedzialność podatkowa to obowiązek wyrównania opłaty, która została zaniżona wskutek wystąpienia błędu. W tym przypadku nie ma znaczenia, kto popełnił błąd – podatnik czy biuro rachunkowe. Obciążeniem finansowym zawsze obarczony zostaje podatnik. Warto przy tym zauważyć, że wystarczy złożenie korekty zeznania podatkowego i dopłacenie brakującej kwoty, aby uniknąć jakichkolwiek konsekwencji, wynikających z odpowiedzialności podatkowej.